En Eski Windows İşletim Sistemleri

'Windows Sürümleri' forumunda FamedabLe tarafından 2 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. FamedabLe

FamedabLe Onursal Ünvan

Windows Microsoft’un geliştirdiği dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi’dir. İlk kez Windows kelimesi 1983 Yılında kullanıldı ve bu tarihte beta sürümü çıkarıldı. Ancak kullanıcılar tarafından kullanılabilir anlamda Windows ilk kez 20 Kasım 1985 tarihinde satışa çıkarılmıştır.

Windows kısaca Microsoft firmasının üretmiş olduğu işletim sistemine verilen isimdir. Kullanışlı grafik ara yüzler, görsel iletiler kullanır. Programları çalıştırmak, komut vermek gibi işlemler yapılabilen, hızlı işlem gerçekleştirebilme kolaylığı sağlamaktadır.

Toplum içerisindeki en büyük özelliği kolay öğrenilebilmesidir. Bu kolaylık sayesinde en çok kullanılan sistem olmuştur. Windows´un şu ana kadar birçok sürümleri çıkarılmıştır. Bunlar sırasıyla;

Windows 1.0 | 20 Kasım 1985

Microsoft’un ilk Windows sürümüdür. Satış bakımından pek başarılı olamamış ve yeterli görülmemiş. Bu sürümle ilk kez Paint gibi önemli programlar kullanılabilmiştir.

Windows 2.0 | Kasım 1987

Windows 1.0 üzerine geliştirildi ve bu sürümle birlikte Word ve Excel programları kullanılabilmiştir.

Windows 3.0 | 22 Mayıs 1990

Bilgisayar oyunlarının işletim sisteminde ilk kez çıktığı sürüm olmuştur. Bundan önceki sürümlerle kıyaslandığı zaman çok büyük bir başarı elde etmiş ve kullanıcıların arasında beğeni kazanmıştır. Satış olaraktan diğer sürümlere göre başarılıdır.

Windows 95 | 24 Ağustos 1995

Yapılan ilk 32 bit Windows sürümüdür. Başlat menüsü ve Internet Explorer özelliği eklenmiştir. Bu sayede kullanıcılar aşırı kolaylık sağlamış ve tercih etmişlerdir. Adının 95 olmasının nedeni de çıktığı yılı temsil etmektedir.

Luxury ve Unlovable bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş