Pen Tool Nedir?

'Adobe Photoshop CC' forumunda KocaReis tarafından 10 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. KocaReis

  KocaReis ϜϓſϞ Site Yetkilisi Moderator

  Mesaj:
  531
  Beğeniler:
  421
  Cinsiyet:
  Erkek
  Photoshop'ta Pen Tool ile Seçim Yapmak

  Pen Tool / Kalem Aracı; vektör çizim aracı ve seçim aracıdır. Kıvrımlı, köşeli, zig zag vb. farklı kenarlara sahip görselleri kusursuz bir biçimde seçime dönüştürür. Pen Tool'un seçim yapabilmesi için Kontrol panelden Paths sembolünün işaretlenmeniz gerekir.

  Pen Tool ile düz çizgiler, kıvrımlı çizgiler ve her ikisini aynı çizim içinde kullanabilirsiniz

  [​IMG]


  Düz Çizgi: Herhangi bir yere Pen Tool ile tıklayın, shift tuşuna basarak başka bir yere tıklayın. Ardından tekrar farklı bir noktaya tıklayarak ilerleyin. Başladığınız noktaya geldiğinizde Path / Patika kapanır. Pc: ctrl+Enter. Mac: Comnand+Enter tuşlarıyla seçime dönüştürün.

  Eğri Çizgi: Herhangi bir yere Pen Tool ile tıklayın, ikinci noktaya tıkladığınızda fareyi bırakmadan çekin. Çizgi bir yay şeklinde eğrilecektir. İstenilen konuma geldiğinde bırakın. Farklı bir noktaya tıklayıp yay şeklindeki çizginin devam etmesini sağlayın. Başladığınız noktaya geldiğinizde Path / Patika kapanır. Pc: ctrl+Enter, Mac: Command+Enter tuşlarıyla seçime dönüştürün.

  Düz ve Eğri Çizgi Birlikte: Herhangi bir yere Pen Tool ile tıklayın, ikinci noktaya tıkladığınızda fareyi bırakmadan çekin. Çizgi bir yay şeklinde eğrilecektir. İstenilen konuma geldiğinde bırakın. Alt tuşuyla bu noktaya bir kez tıklayın.

  Ardından shift tuşuna basarak tekrar farklı bir noktaya tıklayın düz çizgi çizecektir. Başladığınız noktaya geldiğinizde Path/ Patika kapanır. Pc: ctrl+Enter. Mac: Conmand+Enter tuşlarıyla seçime dönüştürün.

  Shift tuşu 15,30,45,60,75 ve 90 derece gibi dik açılarla çizginin dik olmasını sağlar. Düz çizgiden sonra gelen kavisli çizgiler için Alt tuşuyla path noktasına tıklamanıza gerek yoktur. Eğri çizgilerden sonra gelecek olan düz çizgiler için en son eklediğiniz path noktasına Alt tuşuyla tıklayın.

  Not: Kavrayamayanlar için çeşitli eğitim videolarını izlemelerini tavsiye ederim.
   
  JSSTurk ve ALBAY1453 bunu beğendi.
 2. JSSTurk

  JSSTurk Sucuklu Patates Onursal Ünvan

  Mesaj:
  422
  Beğeniler:
  227
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eline Emeğine Sağlık Reis
   
  KocaReis bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş