Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir?

'Windows Sürümleri' forumunda kurmayturk tarafından 12 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. kurmayturk

  kurmayturk Sicil temiz.. Gümüş Üye

  Mesaj:
  180
  Beğeniler:
  74
  Cinsiyet:
  Erkek
  Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir? Windows 10 BIOS ayarlarına girme yöntemleri?
  Aşağıda sıralayacağımız çözümler size hala çözüm sağlamıyorsa en aşağıdaki not kısmına göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1. Daha önceki sisteminizde BIOS ayarlarını açtığınız tuşu kullanarak şimdiki sistemde deneyin.
  2. Eğer BIOS açma tuşunu bilmiyorsanız standart olarak dizüstü bilgisayarlarda F2, masaüstü bilgisayarlarında DEL tuşu kullanıyor. Ancak bilgisayarın anakartına göre de BIOS duşu değişebilmekte.
  3. İlk 2 adımda normal yollarla açmayı denedik ve birçoğumuz konuya girmeden öncede bu yolu denemiş olduğunu varsayıyoruz. Küçük gibi gözüken büyük bir özellik olan Hızlı Başlatma Özelliği, bilgisayarımızda BIOS ayarlarını açamaya engel olan bir unsur. Hızlı başlatma özelliği uyku moduyla ilişkilendirebiliriz. Uyku modunda çalışan program da dahil tüm verileri kaydeder ve bu sayede açtığınızda kaldığınız yerden işlerinize devam edersiniz. Hızlı başlatma özelliği Hızlı başlatma özelliği ise sadece sistem önyükleme bilgilerini kaydeder. Bu nedenle bilgisayar tam anlamıyla kapanmış sayılmaz. Bunun önüne geçebilmek için aşağıdaki sona kalan 2 maddeye göz atmalısınız.
  4. Yukarıda anlattığımız özellik doğrultusunda “Yeniden Başlat” ile yeniden başlatmış olacağız. Bu nedenle bilgisayar kapandığında ve yineden açılmadan önce yukarıdaki BIOS tuşlarından birisini veya daha önceden açtıysanız o tuşu kullanarak basmaya başlayın. Çok büyük bir ihtimalle bu yöntem ile BIOS açamama sorununuz sonlanmış olacak.
  5. Windows+X tuş kombinasyonunu tuşlayarak çıkan menüde Güç Seçenekleri‘ne tıklıyoruz. Daha sonra sol yan köşede bulunan “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” kısmına giriyoruz. En son adım olarak Kapatma Ayarları kısmında ki “Hızlı başlatmayı aç” seçeneği aktif ise pasif hale getirerek değişiklikleri kaydediyoruz. Artık eski yolla yeniden başlatma gerekmeden BIOS tuşu ile rahatça açabileceksiniz.

  Webtakibi
   
  KocaReis bunu beğendi.
 2. KocaReis

  KocaReis ϜϓſϞ Site Yetkilisi Moderator

  Mesaj:
  832
  Beğeniler:
  692
  Cinsiyet:
  Erkek
  Thx
   
  kurmayturk bunu beğendi.
 3. lordleos

  lordleos Kayıtlı Üye

  Mesaj:
  2
  Beğeniler:
  2
  teşekkür
   
  kurmayturk bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş